Close

Tidsplan

Se video med lodtrækning for spillerækkefølge på Facebook

Fredag den 2. november 2018

1. Division, pligtnummer

Pligtnummer: The Raid af Oliver Waespi
Dommere: Mike Kilroy, Bert van Thienen, Casper Schreiber

kl. 17.35, Skanderborg Brass Band
kl. 18.00, Frederiksberg Brass Band
kl. 18.25, Hinnerup Gardens Brass Band
kl. 18.50, FDF Frederikshavn Brass Band
kl. 19.15, Dania Brass Band

Elitedivision, pligtnummer

Lodtrækning kl. 17.00, fredag

Pligtnummer: (Enigma) Theme & Eight Variations af Edward Elgar
Dommere: Mike Kilroy, Bert van Thienen, Casper Schreiber

kl. 20.00, Band 1
kl. 20.30, Band 2
kl. 21.00, Band 3
kl. 21.30, Band 4
kl. 22.00, Band 5

Lørdag den 3. november 2018

3. Division, pligtnummer og selvvalgt 

Pligtnummer: Music from Kantara af Kenneth Downie
Dommere: Rene Bjerregaard Nielsen, Steven Drury, Michael Thomsen

kl. 09.30, Sønderborg Garden – Voices of Youth af Edward Gregson
kl. 10.00, Da Capo Brass Band – Anglian Dances af Alan Fernie
kl. 10.30, Greve Pigegarde – Night Before Battle af Dean Jones
kl. 11.00, Sejs Blæserne – The Three Towers af Marc Jeanbourquin

Koncertdivision

Dommere: Mike Kilroy, Steven Drury, Rene Bjerregaard Nielsen

kl. 11.30, AROS Blæserne – ‘I Danmark Er Jeg Født’ af Sebastian, ‘MacArthur Park’ af Jimmy Webb og ‘Ross Roy’ af Jacob de Haan

1. Division, selvvalgt

Dommere: Stig Mærsk, Bert van Thienen, Casper Schreiber

kl. 12.10, Skanderborg Brass Band – London Overture af Philip Sparke
kl. 12.35, Hinnerup Gardens Brass Band – Flashback af Jan de Haan
kl. 13.00, Frederiksberg Brass Band – Darkwood af Dan Price
kl. 13.25, FDF Frederikshavn Brass Band – Music of a legacy af Steven Ponsford
kl. 13.50, Dania Brass Band – Cap Hoorn af Dean Jones


2. Division, pligtnummer og selvvalgt

Pligtnummer: Sinfonietta, Joseph Horovitz
Dommere: Steven Drury, Rene Bjerregaard Nielsen, Mike Kilroy

kl. 14.15, Selandia Brass Band – The Dark Side Of The Moon af Paul Lowatt-Cooper
kl. 14.45, Hvidovre Musikskoles Brass Band – Triptych af Philip Sparke
kl. 15.15, Danfoss Orkestret – Resurgam af Eric Ball

Elitedivision, selvvalgt

Lodtrækning kl. 10.00, lørdag

Dommere: Mike Kilroy, Bert van Thienen, Casper Schreiber

kl. 15.50, Band 1
kl. 16.20, Band 2
kl. 16.50, Band 3
kl. 17.20, Band 4
kl. 17.50, Band 5